Ćasté dotazy a požadavky na statika /projektanta.
Ćasté dotazy a požadavky na statika /projektanta.
1. Potřebovali bychom ústní posudek statika
Odpověď :
- ústní posudky nebo konzultace po telefonu nebo na místě neprovádím.
V případě prokazování příčin poruch nebo havárie lze jen velmi těžce prokázat na čí straně byla pravda.
2. Budeme provádět nástavbu (přístavbu) rodinného domu , jaké jsou potřebné podklady ?
Odpověď :
-uvádím jen ty nejnutnější podklady
a) Projektová dokumentace stávajícího stavu včetně veškerých změn proběhlých během životnosti stavby. Pokud tento podklad nemáte tak by jste měli mít min.tzv.“pasport stavby“. Pasport staveb je min.zjednodušená dokumentace a řada dalších nutných údajů a její obsah je předepsán přílohou č.11 k vyhlášce č.131/2024 Sb.
b) Inženýrsko-geologický průzkum
c) Nutná prohlídka stavby a hlavních nosných prvků
3. Na naší stavbě se vyskytují trhliny ve zdech a obáváme se o naši bezpečnost . Můžete nám poradit jak dále postupovat ?
Odpověď
Ano – bude nutná prohlídky stavby ,zdokumentování poruch a stavebně-technický průzkum stavby na základě kterého bude zjištěna příčina poruch a možná náprava do uvedení do bezpečného stavu. Výstupem práce statika je po provedení stavebně-technického průzkumu statický posudek a případně projektová dokumentace sanace stavby. Nutné podklady min. bod č.2 předchozí odpovědi.
4. Můžete nám poradit co je obsahem přílohy D2 „Základní stavebně konstrukční části “ projektu pro povolení stavby ?
Ano , tuto část projektové dokumentace vypracovává statik s autorizací a její obsah se liší podle složitosti stavby a je předepsán dle stavebního zákona č.283/2021 Sb. v platném znění od 1.7.2024 a vyhlášky č.131/2024 Sb.o dokumentaci staveb účinné od 1.7.2025 ,přílohy č.1 zákona ,obsah viz dále.
D.2 Základní stavebně konstrukční řešení
D.2.1 Technická zpráva
Návrh stavebně konstrukčního systému stavby včetně založení; navržené materiály a
hlavní konstrukční prvky; uvažované zatížení při návrhu nosné konstrukce; podmínky
postupu prací, které by mohly ovlivnit stabilitu vlastní konstrukce, případně sousední
stavby; zásady pro provádění bouracích a podchycovacích prací a zpevňovacích
konstrukcí či prostupů.
D.2.2 Základní statický výpočet
Údaje o zatíženích a materiálech; ověření základního koncepčního řešení nosné
konstrukce; posouzení stability konstrukce; stanovení rozměrů hlavních prvků nosné
konstrukce včetně jejího založení; dynamický výpočet, pokud na konstrukci působí
dynamické namáhání.
D.2.3 Výkresová část
Výkres základů a výkresy nosné konstrukce stavby
Pozn.
Je nutné upozornit ,že část D2 jako nedílná část projektu pro povolení stavby je podle nového stavebního zákona jako podklad pouze pro povolení stavby stavebním úřadem a nelze podle této části ,stejně tak jako ostatních částech projektu ,částí A,B,C provádět stavbu.
Poměrně zjednodušený obsah projektu pro povolení stavby v porovnání s předchozí vyhláškou č.499/2006 Sb. dnes již neplatné je pro statické posouzení v řadě případů podle této dokumentace nepoužitelný pro statickou část D a tak není vyloučeno při zpracování v dalším stupni dokumentace dodavatelem pro provádění stavby ,že dojde k řadě změn.
5. Od autorizovaného projektanta pro pozemní stavby jsme obdrželi projektovou dokumentaci pro povolení stavby na které byla uvedena poznámka cituji „ PROJEKTOVÁ DOKUMENTACE JE VE SMYSLU VYHLÁŠKY č.131/2024 Sb.URČENA PRO POVOLENÍ STAVBY ,NELZE JI PROTO POUŽÍT JAKO DOKUMENTACI PRO PROVÁDĚNÍ STAVBY“ konec citace.
Měl projektant pravdu ?
Odpověď
ANO ….. projektant měl zcela pravdu ,otázkou je ,zda Vás na to upozornil předem při objednání projektové dokumentace a na tom, jak jste se dohodnuli o obsahu projektu např.navíc od platné vyhlášky.
Dotaz je aktuální v současné době po vydání nového stavebního zákona č.283/2011 platného po dlouhých průtazích od 1.7.2024.
Správné by bylo , pokud by jste objednal současně s projektem pro povolení stavby současně také prováděcí dokumentaci. Samozřejmě za projektovou dokumentaci pro povolení stavby a projekt pro provádění stavby je cena podstatně vyšší.
V tomto případě by jste se vyhnul řadě problémů spojených s tím ,že původní zpracovatel projektové dokumentace a příslušné profese včetně statika nebudou mít čas na dodatečné zpracování prováděcího projektu a dodavatel stavby by správně neměl stavbu bez tohoto projektu stavbu začít.
Inženýrská komora (ČKAIT) proto doporučuje s ohledem na tento současný nepříznivý stav zdržující podstatně výstavbu autorizovaným osobám nepřijímat zakázky pouze pro povolení záměru stavby.